sám se skřivany
10.6. - 9.8.2015

 

Česká lyrická krajina přelomu 19. a 20. století

ze sbírek Východočeské galerie v Pardubicích

GASK - Galerie Středočeského kraje

a Galerie moderního umění v Hradci Králové

 

Během posledních desetiletí 19. století se příroda stala pro české umělce přímým zdrojem inspirace. Zobrazovali krajinu jako ústřední námět svých obrazů a především jako symbolické zrcadlení duševních reflexí člověka. Krajina v jejich tvorbě představuje intimní prostředí, kde se lidská mysl definuje a vymezuje vůči světu.
Výstava „Sám se skřivany“ předkládá ve výběru děl ze sbírek Východočeské galerie v Pardubicích, GASK – Galerie Středočeského kraje a Galerie moderního umění v Hradci Králové dvě zásadní kapitoly v převratném vývoji krajinářství na přelomu 19. a 20. století. Výstava uvede díla zakládajících postav moderního českého krajinářství Antonína Chittussiho a Julia Mařáka spolu s díly absolventů Mařákovy krajinářské školy na Akademii výtvarných umění v Praze (Václav Březina, Ferdinand Engelmüller, Jan Honsa, Alois Kalvoda, František Kaván, Otakar Lebeda, Stanislav Lolek, Jan Minařík, Jaroslav Panuška, Antonín Slavíček a Josef Ullmann) a jejich vrstevníků (Antonín Hudeček, Václav Radimský aj.). Prezentována bude i následující symbolistní etapa, úzce spjatá s alegorickou řečí pohádky či s dobovou vizionářskou poezií (Rudolf Adámek, František Bílek, František Kobliha, Maxmilián Pirner, Jan Preisler, Jaroslav Panuška). Zatímco v rámci první zmíněné „linie“ lze sledovat postupné pronikání osvobozujících podnětů francouzského impresionismu do českého umění, druhý proud (který zde v „rodinovském“ pojetí figurální plastiky zároveň zastupují Quido Kocian, Stanislav Sucharda, Ladislav Šaloun a Jan Štursa) se již ponořuje do skrytých obzorů mnohdy až extatické představivosti. Výstava představuje krajinu (ať v podobě volné přírody, či „vnitřního obzoru“ lidské psychiky) jako zviditelňované ohnisko myšlenek a citů, které nás nepřestávají ani po více než století silně oslovovat.
Richard Drury

 

„Celé odpoledne ztrávili jsme procházkou po Hvězdě. Důkladně prohlédli jsme si březový háj, který ve své jednolitosti připadal jako pohádka, pak dubový les, který Slavíček nazval měděným, a posléze zašli jsme dosmíšeného lesa buků, habrů a javorů, který dostal od Slavíčka název ‚gobelínový háj‘. Vypadal ve své podzimní nádheře barev skutečně jako pestrý koberec.“
Alois Kalvoda, „Vzpomínka na Antonína Slavíčka“, Přátelé výtvarníci, 1929

Zahájení výstavy v úterý 9. června 2015 v 17 hodin

Uvede Richard Drury, vedoucí kurátor GASK, autor výstavy

vystoupí Kateřina Duková (klavír) a Viktorie Duková (zpěv)