Výstavy na podzim a zimu 2023
Drtikolova Maffie, středověké Ernestinum a socha ateliéru Františka Drtikola

Pěkný den od Drtikola. 

Představíme Vám některé z našich plánovaných výstavních projektů na podzim a zimu 2023, které se mohou uskutečnit díky získané dotaci Ministerstva kultury České republiky. 

K letošnímu výročí narození Františka Drtikola máme dvě nové lahůdky. 

Pracujeme na tom, aby před galerií mohl vyrůst příbramský ateliér Františka Drtikola v autorském podání sochaře architekta a programátora Vojtěcha Radakulana. Ateliér už máme hotový ve virtuální realitě, ten skutečný bude autorským modelem ateliéru, který František Drtikol provozoval v Příbrami na začátku 20. století. Nečekejme ale přesnou kopii, ta by stála miliony a není v tuto chvíli nutná, půjde o umělecky ztvárněný model, kde bude dominovat světlo jako hlavní tvárný prostředek, uvažujeme také o možnosti část prostoru nechat využívat veřejnost, aby Arnoštovy sady ještě více ožily. 

Připravujeme také výstavu portrétů Františka Drtikola - Maffie ze soukromé sbírky a z dalších veřejných sbírek. Maffie (Karel Kramář, Edvard Beneš, Alois Rašín...)  byla hlavním orgánem českého odboje za první světové války. Její představitele Drtikol zpodobnil v podobě reprezentativních portrétů ve svém pražském ateliéru. Výstavu originálů doplní faksimile policejních fotografií členů Maffie z doby jejich protistátní činnosti za Rakouska Uherska.

Interdisciplinární projekt připravuje  kurátor Jan Freiberg společně s Liborem Jůnem, specialistou z Národního muzea. 

V zimě se můžete těšit na projekt středověkého Ernestina. Galerie se společně s výtvarnou intervencí sochaře Jiřího Kobra a s virtuální realitou promění v místo, kde zažijete dobu, kdy v Příbrami stál špitál a do města pravidelně jezdil Arnošt z Pardubic. Kurátorem výstavy je Jan Freiberg, odborná spolupráce: Michal Profant, Věra Smolová.  Architekt výstavy a virtuální reality: Vojtěch Radakulan. Umělecká intervence: Jiří Kobr. 

O dalších plánovaných projektech vás budeme informovat.

 

Jan Freiberg