VÝSTAVA V DIVADLE A. DVOŘÁKA
KUKÁTKEM DO HISTORIE PŘÍBRAMSKÉHO DIVADLA II.

Galerie Františka Drtikola Příbram

a Divadlo A. Dvořáka pořádají výstavu

KUKÁTKEM DO HISTORIE PŘÍBRAMSKÉHO DIVADLA

Výstava ve foyer Divadla A. Dvořáka je připomínkou více než půlstoletí působení profesionální scény v Příbrami. Představena zde bude ve dvou částech. V té první byla pozornost věnována rokům 1959 – 1981. V další části připomínáme sezony 1982-2000.
Je ovšem třeba připomenout, že tradice příbramského divadelnictví je podstatně starší, sahá až do první poloviny 19. století, kdy ve městě vznikly první ochotnické soubory.
První dvě divadelní hry byly v Příbrami odehrány 10. března 1844 v hostinci U Černého orla na náměstí, kde se již v říjnu předcházejícího roku konala první vlastenecká beseda. Malý prostor hostince však vzrůstajícímu zájmu příbramských nedostačoval, proto na žádost ochotníků upravil majitel hostince U Zlatého anděla (na místě pozdější židovské synagogy) v roce 1848 sál na divadelní.
Dalším místem, kde ochotníci vystupovali, byl hostinec Heroltův (na místě dnešní radnice), později Měšťanská beseda, kde v dubnu 1850 vystoupil i J. K. Tyl. V letech 1861-1863 měli příbramští možnost navštívit několik dalších představení. V roce 1871 koupila hostinec U Anděla náboženská obec židovská. Měšťanská beseda se přestěhovala do hostince Na Příkopech a svá představení pořádala také v městských sadech Na Střelovně.
Roku 1874 koupil příbramský sládek a mecenáš Šebastián Klička v hořejší části Pražské ulice dům Václava Bosáčka a přistavěl zde velký sál (později biograf). Tam přesídlila Měšťanská beseda v roce 1875, brzy po ní i spolek Lumír. Zde byla také v r. 1883 zásluhou Bohumila Fidlera představena první opera V studni, v roce 1887 pak Prodaná nevěsta.
Na konci 80. let 19. století byl v Příbrami založen divadelní spolek Vlastimil. Svá představení odehrál v hostinci U Zlatého soudku, Na Střelnici, později Na Marjánce. Z dalších spolků je třeba připomenout působení spolku divadelních ochotníků Miláček na Drmlově poli, ochotnický soubor v Podlesí, dělnický spolek Pokrok a Klub státních úředníků. Do hostinských prostor byly také zvány kočovné divadelní společnosti.
V roce 1890 přistavěl hoteliér Buchar u svého hotelu na náměstí menší sál, v roce 1903 byla postavena příbramská sokolovna.
Sokolové v roce 1904 sestavili vlastní ochotnický soubor, který jen během prvního roku představil tři vlastní divadelní hry a vystupoval i během 1. světové války. V poválečných letech Sokol v součinnosti se spolky Lumír a Dobromila odehrál znovu Blodkovu operu V studni a několik činoherních představení. Dirigentem zřízeného sokolského orchestru se stal Prokop Korejs, jehož zásluhou byly divákům představeny další opery a operety. Ve třicátých letech ochotníci odehráli pohádku příbramského autora Q. M. Vyskočila s hudbou Bohumila Fidlera Mikeš Lomidrevo, proveden byl i balet Z pohádky do pohádky. V období od roku 1904 do roku 1947 bylo v Příbrami sehráno 113 činoher, 57 operet, 9 oper, 9 her pro děti a 3 balety. Významným počinem bylo provedení Fidlovačky dne 4. června 1939 v letním divadle na Hájích.
Po 1. světové válce se řady příbramských ochotníků rozmnožily. Dělnická tělovýchovná jednota působila U Zlatého soudku, Na Příkopech a U Bucharů, Orel vystupoval v sále konviktu.
V roce 1925 vznikl Spolek pro zbudování Městského divadla v Příbrami, první hru hrál 3. ledna 1926. Do 50. let 20. století sehrál 250 představení. V roce 1951 se začlenil do Závodního klubu Společenství Rudných dolů, národní podnik Příbram, současně s tím došlo k jeho přejmenování na Divadelní kroužek ZK SRD n. p. Příbram.
Profesionální soubor nově založeného Městského divadla Příbram poprvé vystoupil před veřejností 12. září 1959 v budově příbramské Sokolovny.
Základní kámen ke stavbě Domu kultury byl položen 1. 5. 1957. Budova, zahrnující kromě divadelního sálu také malou scénu pro loutkoherecká představení, společenský sál, kino, restauraci a hotel, byla slavnostně otevřena 8. listopadu 1959 premiérou hry Labyrint srdce.
Během následujících let příbramské divadlo několikrát změnilo svůj název: od roku 1959 do roku 1965 bylo Městským divadlem, v letech 1965 – 1969 Městským divadlem Příbram, od roku 1969 do roku 1970 Divadlem Příbram, poté se stalo Krajským divadlem Příbram. V roce 1991 přešlo v Malou divadelní společnost města Příbrami, od roku 1993 do roku 2006 bylo opět Divadlem Příbram. V roce 2006 rozhodl zřizovatel, město Příbram, o novém pojmenování: Divadlo Antonína Dvořáka Příbram.
Divadelním kukátkem máme možnost nahlédnout do historie. Prostřednictvím dochovaných fotografií se vracíme do minulosti 80. a 90. let a působení profesionálního divadla v Příbrami.